Notariusz i akty notarialne, gdzie jak i z kim?

Wydawałoby się, że zawarcie aktu notarialnego to zwykła formalność, która powinna pójść prędko i gładko. Praktycznie okazuje się, że warto poświęcić nieco czasu na odpowiednie przygotowanie się do zawarcia umowy notarialnej by nie trafić na nieprzewidziane trudności czy także pomyłki pisarskie.

Notariusz bydgoszcz – Jeśli chcesz zostać inwestorem w domów i mieszkań to w większości przypadków będziesz spotykał się z notariuszem – przynajmniej tego Ci życzę ? Przy prowadzeniu działalności deweloperskiej okazało się, że w pewnym momencie rozwoju firmy nie byłem w stanie znaleźć czasu, który był potrzebny na uczestnictwo we wszystkich wymaganych aktach notarialnych. I tak już przy kilkudziesięciu nieruchomościach, które miałem sprzedać rocznie planowany czas na akty notarialne wyglądał mniej więcej tak:

umowa deweloperska – 1,5 godziny czytania + około 1 godziny na dojazd. A dodatkowo wszystkie umowy zawierane były z reguły w różnorakich terminach co wymagało odpowiedniego ustawiania dnia ażeby nie okazało się, że jakieś spotkanie czy też wydarzenie się przedłużyło a ja mógłbym spóźnić się na akt notarialny. umowa przyrzeczona – 1 godzina czytania. Tutaj udawało się umówić klientów ,hurtem” – czyli np. nabywcy z tego samego osiedla podpisywali umowy po kolei poczynając od na przykład. poniedziałku ? , więc można dodać tylko około 15 minut średnio na dojazd i przerwy. Zwróć uwagę, że udział w samych umowach deweloperskich przy na przykład. 25-ciu jednostkach sprzedażowych to ponad 62 godziny rozrzucone w różnorakich okresach czasu, a udział w umowach przyrzeczonych to niemalże 29 godzin – co daje przy 8-godzinnej dniówce – ponad 4 dni siedzenia w kancelarii notarialnej (!) – i to przy założeniu, że wszyscy klienci mogliby stanąć do aktu w zaproponowanych przeze mnie godzinach.

Reasumując: mniej więcej 2 tygodni roboczych musiałbym spędzić w kancelarii podpisując umowy. Nie liczę tutaj aktów notarialnych dotyczących pozyskiwania nowych gruntów majątkowych. A co z prowadzeniem firmy i z zarządzaniem realizacją inwestycji? Wszakże to są w chwili obecnej rzeczy na które muszę mieć najwięcej czasu.

Rozstrzygnięciem dla mnie okazało się powołanie upoważnionego pracownika, który zawierał umowy o treści z góry ustalonej. Ewentualne wymagane drobne zmiany odbywały się na bazie telefonicznej konsultacji notariusza ze mną. Być może takie rozwiązanie będzie również odpowiednie dla Ciebie? Wszystko zależy od skali działalności, no i ze stuprocentową pewnością od… Twojego nastawienia. Niektórzy nie są w stanie scedować na nikogo innego takich czynności w obawie przed brakiem 100% testom nad tekstem zawieranych aktów notarialnych. Jak jest w Twoim przypadku? Myślę, że warto abyś na spokojnie to rozważył kancelaria notarialna bydgoszcz.

Jeśli już interesuje Cię temat działalności deweloperskiej to przeczytaj koniecznie mój inny wpis: Jak zostać deweloperem i zarabiać na budowie mieszkań a również Jak prowadzić inwestycje deweloperskie

Ale od czego zacząć i co zrobić ażeby dobrze wyselekcjonować kancelarię? Jak podpisywać akt notarialny , a dodatkowo na co zwrócić uwagę we współpracy z notariuszem? Poniżej wiele zasad, które mogą ułatwić Inni ludzie zorientowanie się w tym problemach.

Podczas sporządzania umów w formie aktu notarialnego mogą pojawić się w nich niedociągnięcia. Różny może być ich kaliber – każdy z nich może jednak spowodować u nas niepotrzebny stres. Ma możliwość zdarzyć się literówka w nazwisku, która uniemożliwi dokonanie wpisu w księdze wieczystej, ale może zdarzyć się również: złe zapisanie kwoty do zapłaty, numeru konta czy też błędne zsumowanie udziałów w gruncie, itp.

Konsekwencje błędów w akcie notarialnym mogą być bardzo kłopotliwe, niełatwe do naprawienia Oraz… bardzo kosztowne. Wyobraź sobie, że jesteś deweloperem i sprzedając mieszkania mieszkalnego zapomniałeś o wpisaniu służebności regulujących dostęp do miejsc parkingowych czy do drogi, która miała być w zamierzeniu wspólnie użytkowana. Wyprostowanie takich sytuacji nie za każdym razem jest łatwą formalnością – niezależnie od tego kto nie dopilnował swoich obowiązków: notariusz czy inwestor. Warto więc przyłożyć się do dobrego zaplanowania aktu notarialnego ażeby zminimalizować ryzyko powstania błędów.

Masz plan nabyć lokal na rynku pierwotnym? Przeczytaj mój wpis Czy zakup domu od dewelopera jest ryzykowny i zobacz na co warto zwrócić uwagę przy takiej transakcji.

Jak wyselekcjonować właściwego notariusza? Zacznijmy od samych podstaw. Warto zastanowić się, czy to takie istotne, by posiadać ,własną” kancelarię notarialną?

Po kilkunastu latach inwestowania i setkach zawartych aktów notarialnych jestem przekonany, że warto. Optymalnie jest posiadać wręcz kilka zaprzyjaźnionych kancelarii. Oto dlaczego:

Po pierwsze będziesz miał większe sposobności by ustalić dogodny termin aktu notarialnego. O ile w jednej kancelarii będzie tłok, to może się okazać, że w tym samym czasie w innej są wolne terminy.

Po drugie niektórzy notariusze posiadają większe niż inni ich koledzy wiedzę praktyczną w pewnych aspektach działalności – np. u jednego notariusza dużo lepiej będzie zawrzeć umowę korporacji a u innego podpisywać na przykład. umowy deweloperskie.

Notariusz jako osoba godna zaufania Warto zwrócić uwagę na to, abyś mógł w łatwy metodę porozumieć się z wybranym rejentem. Notariusz powinien być też osobą zwłaszcza godną zaufania – zarówno dla Ciebie, jak i dla drugiej strony transakcji. Wyłącznie w atmosferze wzajemnego zaufania możliwe jest dobre przeprowadzenie transakcji, priorytetowo tych bardziej trudnych.

Elastyczność w zakresie ustalania terminów Warto wybrać takiego notariusza, który będzie gotowy aby zrobić dla Ciebie akt notarialny również w niestandardowych godzinach. Ma możliwość się zdarzyć, że sprzedający będą mogli stawić się w komplecie np. tylko w sobotę po południu, a nie każda tani notariusz bydgoszcz kancelaria zechce podjąć się sporządzenia aktu w takim terminie. Niestandardowe terminy najcześciej przydają się wówczas gdy sprzedawane są domów i mieszkań będące współwłasnością wielu ludzi – np. kilkudziesięciu. W ogromnej liczbie przypadków są to jedne z bardziej opłacalnych transakcji jakie będziesz spinał.

Czy można negocjować cenę aktu notarialnego z notariuszem? Tak, jak najbardziej możesz negocjować stawkę wynagrodzenia notariusza – tzw. taksę notarialną. Niestety są ewidentne opłaty stałe – takie jak podatek od czynności cywilnoprawnych czy opłaty za wpis do księgi wieczystej, na które nie masz żadnego wpływu, a które w większości umów sprzedaży będą konieczne do poniesienia.

Jak umówić się na zawarcie aktu notarialnego? Zwyczajowo przyjęło się, że to strona kupująca posiada prawo wyboru kancelarii notarialnej, w której odbędzie się transakcja. O ile zatem masz zamiar zakupić nieruchomość to nie wahaj się wskazać prywatnej kancelarii do dokonania czynności.

Jadąc do znanej Inni ludzie kancelarii będziesz mógł skupić się na bardzo istotnych aspektach umowy, a nie zastanawiać się jak odkryć samą kancelarię czy także gdzie zaparkować auto.

Co dostarczyć notariuszowi przed aktem notarialnym? Uprzednio postaraj się dostarczyć notariuszowi komplet potrzebnych mu informacji w czytelny sposób. Podaj spersonalizowane informacje , a oprócz tego dane drugiej strony umowy, dane domów i mieszkań – takie jak numer księgi wieczystej, numer działki, adres, itp. – dostarcz potrzebne dokumenty – takie jak zaświadczenie o przeznaczeniu, zaświadczenie o rewitalizacji, czy inne wymagane w danej transakcji jeśli taki obowiązek będzie spoczywał na Tobie.

Opisz również wszelkie istotne uwarunkowania umowy, którą chcesz zawrzeć – takie jak: – cena nieruchomości – warunki płatności – sposób i termin przekazania nieruchomości

Upewnij się przed aktem notarialnym, że druga strona umowy także dostarczyła komplet potrzebnych dokumentów.

Jak przygotować się do aktu notarialnego? Przygotuj sobie kartkę z numerem konta – zarówno w przypadku gdy sprzedajesz nieruchomość, ale także kiedy zawierasz umowę innego typu – np. warunkową – w wyniku której możesz spodziewać się przelewu zwrotnego.

Kto ponosi koszty aktu notarialnego? Zwyczajowo przyjęło się, że koszty aktu notarialnego ponosi kupujący. Zatem jeżeli to Ty będziesz płatnikiem — nie zapomnij o zabraniu ze sobą stosownej ilości gotówki. Ze 100% pewnością znacznie wygodniej będzie, jeżeli będziesz mógł zapłacić za akt notarialny przelewem – na co także warto zwrócić uwagę dokonując wyboru stałej kancelarii do współpracy.

Jak zawrzeć akt notarialny? Jeżeli już jesteś wzrokowcem – tak jak ja – to poproś notariusza o przygotowanie wydrukowanego aktu notarialnego dla siebie – tak, abyś mógł na bieżąco sprawdzać poprawność wszystkich zapisów. Zauważyłem że, gdy nie widzę samego aktu, a tylko go słucham to po pewnym czasie wyłączam się i nie jestem w stanie odpowiednio z dokładnością kontrolować treści odczytywanych słów.

Muszę je po prostu widzieć.

Jeżeli już masz podobnie, to poproś o swój egzemplarz i na bieżąco czytaj właściwie każde zdanie które odczytuje notariusz. W ten sposób znacznie zwiększasz szanse na to, że wyłapiesz na tym etapie ewentualny błąd.

Jakie informacje warto zwłaszcza uważnie sprawdzić? Priorytetowo z dużą dokładnością sprawdź prywatne dane osobowe, informacje domów i mieszkań, cenę dystrybucji , a dodatkowo termin zapłaty. Podczas czytania aktu notarialnego sprawdź także uważnie dane konta bankowego, na które masz otrzymać zapłatę ceny domów i mieszkań.

No i wreszcie najistotniejsze: upewnij się, że umowa którą zawierasz jest tą którą chcesz zawrzeć. W razie wątpliwości, jeżeli nie są dla Ciebie jasne jakieś sformułowania czy też konstrukcja samej umowy, nie wahaj się prosić notariusza o wyjaśnienia. Ich udzielenie jest jego obowiązkiem. Musi on też upewnić się, że wiesz jaką umowę podpisujesz i że robisz to zupełnie świadomie.

Jak bezpiecznie zapłacić za nieruchomość? Tutaj przypomina mi się historia transakcji pewnego znajomego:

W trakcie sprzedaży własnego mieszkania Marek spisał z kupującym akt notarialny w którym napisano, że cena za nieruchomość została zapłacona. Potem wyszli wspólnie z kancelarii i udali się do banku żeby kupujący mógł wykonać przelew, ale okazało się, że zauważając na wczesną godzinę bank jest jeszcze zamknięty i będzie otwarty dopiero za godzinę. Kupujący zaproponował zatem, że spotkają się za godzinę i wtedy wykona przelew. W tym momencie Marek poczuł się mocno niepewnie gdy wyobraził sobie siebie za godzinę jak samotnie stoi przed bankiem w oczekiwaniu na kupującego. Zaproponował więc by się nie rozstawać i zaprosił kupującego na kawę gdzie wspólnie doczekali do otwarcia banku. Klient wykonał przelew i transakcja zakończyła się pomyślnie.

Można jednak łatwo wyobrazić sobie, że ta sytuacja skończyłaby się dramatycznie. Nieuczciwy kupujący mógłby wykorzystać fakt, że posiada dokument potwierdzający dokonanie zapłaty za nieruchomość i mógłby po prostu… pójść w swoją stronę niezależnie od tego czy bank byłby zamknięty czy otwarty.

Dlatego warto umieszczać w akcie notarialnym zapisy kompatybilne z faktami. Jeśli umawiasz się, że kupujący zapłaci Kobiety i mężczyźni najpóźniej w ciągu 3 dni przelewem – to właśnie w ten sposób to zapiszcie. Dosłownie o ile już macie plan udać się wspólnie do banku tuż po samym akcie notarialnym.

Sprzedajesz nieruchomość, a zapłatę masz dostać dopiero za jakiś czas? Zobacz jak możesz się zabezpieczyć – jeden ze sposobów opisuje Piotr we wpisie: Zadbaj o swoje bezpieczeństwo przy sprzedaży nieruchomości

Pamiętaj o tym, że niektórzy ludzie podpisują akt notarialny jeden raz w życiu więc wybierz kancelarię w któr

Dodaj komentarz